Czas biegnie nieubłaganie szybko. A najlepiej widać to po dzieciach, które rosną każdego dnia. Ich rozwój dokumentujemy niemal codziennie naszymi smartfonami. Robimy im niezliczoną ilość zdjęć czy filmów i często nigdy do nich nie wracamy, często nawet nie są one zgrywane na dysk i giną gdzieś w reszcie nieprzebranych plików. A jestem też przekonany, że wielu z Was wcale ich nie wywołuje.

Co najistotniejsze na zdjęciach tych nigdy nie ma kompletnej rodziny. Bo raz telefon trzyma mama a raz tata. Wiem co mówię, ba sam jestem ojcem dwóch córek i też robię to co Wy. Dlatego nawet fotograf rodzinny robi sobie profesjonalne sesje rodzinne, bo tylko tak można stworzyć pełnowartościową rodzinną kronikę.

Zachęcam Was do profesjonalnych sesji rodzinnych cyklicznie, raz czy dwa razy do roku. Bo pamiętajcie one już nigdy młodsze nie będą. A Wy będziecie mieli do czego wracać. Czy to w formie odbitek, profesjonalnego albumu, czy dużych wydruków zdobiących ściany waszych domów.

Istotne informacje jak przygotować się do sesji rodzinnej?

Jak ubrać się na sesją rodzinną?

Istotnym elementem sesji jest makijaż, który, musi być delikatny i subtelny. Kosmetyki powinny być dobrane do koloru i rodzaju skóry a podkład powinien pokrywać też szyję oraz okolice dekoltu czy uszu, żeby uniknąć tzw. efektu maski. Ja zawsze jednak polecałbym oddać się w ręce dobrej profesjonalistki. Wizażystka najlepiej dobierze odpowiednie kosmetyki, tak żebyście się czuły i wyglądały pięknie przed obiektywem aparatu.

Kolejnym, istotnym elementem lifestylowej sesji rodzinnej jest Ubiór. Musi być wygodny a przede wszystkim spójny. Dobrze, jeśli w ubiorze przeplata się jakiś wspólny kolor lub jedna paleta barw. Pastele- beże, błękity, róże czy kolory ziemi, świetnie będą wyglądać na zdjęciach. A Wy będziecie wyglądać jak z jednej bajki.

Ps. Co do bajek to odradzam ubrania z napisami czy postaciami z ulubionych kreskówek. Elza czy Psi Patrol lepiej niech zostaną w domu i popilnują Świnki Peppy.

Warto też pamiętać, żeby poza słomkowym kapeluszem, okularami przeciwsłonecznymi czy innymi elementami garderoby, zabrać ze sobą kanapkę, wodę i jakieś przekąski. W czasie sesji rodzinnych, dzieci zużywają wiele energii podczas zabaw i szaleństw. Warto wówczas zrobić chwilę przerwy na podładowanie akumulatorów i trochę odpocząć. Dzięki temu też , mam możliwość uchwycenia kilku ujęć kiedy dziecko spokojnie się relaksuje. Warto wówczas je przytulić, pocałować. Może nawet tego nie zauważyć ale to właśnie o to chodzi.

Jaka jest najlepsza pora i miejsce na sesję rodzinną?

Sesje rodzinne wykonywać można o każdej porze roku. Poza sesjami wykonywanymi wiosną czy latem, możną zrobić także rodzinne zdjęcia jesienią czy zimą. Jesienią w żółto-złotej scenerii czy zimą wśród bieli bezkresnego śniegu. Gdyby warunki pogodowe okazują się zbyt ekstremalne, warto wziąć pod uwagę wykonanie takiej sesji w studiu czy w domu, zachowując life-stylowy charakter zdjęć.

Najlepszą porą dnia na wykonanie sesji rodzinnej w plenerze jest późne popołudnie, kiedy słońce chyli się ku zachodowi, tworząc magiczną aurę.

Najlepszym miejscem na realizację sesji rodzinnej są piękne okoliczności przyrody. Plaża nad morzem, jezioro, pola, las czy park. Wszędzie tam, gdzie będziecie czuli się swobodnie.

O czym warto pamiętać na sesji rodzinnej lifestyle?

Poza tym wszystkim o czym pisałem kilka wersów powyżej najważniejsze jest Wasze podejście i samopoczucie. Musicie pamiętać, że piękne zdjęcia wyjdą tylko dzięki Wam. Musicie zostawić gdzieś z tyłu głowy Wasze troski czy zmartwienia. Zapomnieć o irytującym szefie, czy nieuprzejmej sprzedawczyni z Żabki (żarcik, nie ma nieuprzejmych sprzedawczyń w Żabce 🙂 )

Tak samo ważne jest też podejście Waszych Pociech. Pozwólcie im być sobą, w gruncie rzeczy to one nadają kierunek sesji. Nie złośćcie się na nie, że nie chcą współpracować i wydawać by się mogło utrudniają w sesji. To my podczas sesji musimy za nimi podążyć i stać się trochę dziećmi. Zdjęcia będą wtedy naturalne, pozbawione sztucznych uśmiechów i nienaturalnych grymasów.

Pamiętajcie gdy tylko będziecie na luzie sesja rodzinna lifestyle wyjdzie najlepiej a już moja w tym zasługa, żeby z tej całej zabawy wychwycić najlepsze momenty.